Донат
Повернись живим фонд Притули

Муфти зчеплення

Призначення, загальна будова та схема роботи

Муфта зчеплення призначена для короткочасного роз’єднання двигуна і трансмісії, що необхідно при перемиканні передач, та плавного їх з’єднання під час рушання з місця. Крім того вона захищає деталі трансмісії від поломок при різкому зміненні навантаження.

Муфта складається з ведучих частин які обертаються разом з маховиком двигуна, ведених частин з’єднаних із силовою передачею трактора і механізму керування.

До ведучих частин муфти належать оброблена плоска поверхня маховика, натискний диск і кожух (опорний диск). Натискний диск з’єднують з маховиком кожухом так, що вони обертаються як одне ціле, але натискний диск може переміщатися ще вздовж осі по напрям¬них пальцях.

Веденими частинами муфт є ведений диск з фрикційними накладками для збільшення тертя і вал. Маточина диска і вал з’єднані між собою шліцами, через те вони обертаються разом і водночас диск може переміщатися вздовж вала.

У кожусі встановлені пружини, які притискують натискний диск разом з веденим диском до площини маховика. На поверхнях стиснутих дисків створюється момент сил тертя, який дає можливість передавати обертальний момент з двигуна на силову передачу.

Схема муфти зчеплення

Щоб роз’єднати двигун і силову передачу, муфту виключають за допомогою механізму керування. Він складається з відтискних болтів, відтискних важелів, відводки, вилки, тяги і педалі. Стояки нерухомо прикріплені до кожуха, на них закріплені осі важелів. Короткі зовнішні плечі важелів приєднані до болтів, закріплених на натискному диску.

Відводка вільно сидить на валу муфти зчеплення і може переміщатися вздовж нього. Якщо натиснути на педаль, зусилля передаватиметься через тягу на зовнішній кінець вилки. Вилка — це двоплечий важіль, який повертається навколо своєї осі і протилежним плечем переміщує відводку вліво (на схемі). Відводка, рухаючись, натискує на кінці внутрішніх плечей важелів. Важелі, повертаючись на осях, зовнішніми плечами відтягують болти, а разом з ними і натискний диск, перемагаючи опір пружин. У цей час ведений диск звільняється від дії сил, що затискували його між маховиком і натискним диском. У такому положенні муфта зчеплення виключена.

Вал під час виключення муфти зчеплення продовжуватиме обертатись за інерцією. Щоб припинити цей рух, у конструкції муфти передбачено маленьке гальмо, яке складається з диска, рухомого диска, закріпленого на валу муфти, і тяг. Тяги одним кінцем прикріплені до диска, а другим, за допомогою пружин, з’єднані з відводкою. Таким чином, диск не обертається, але може переміщатись разом з відводкою вздовж вала. Рухомий диск обертається разом з валом, але не може переміщатися вздовж його.

Під час виключення муфти зчеплення відводка, рухаючись вліво, переміщає з’єднаний з нею диск. Останній упирається в нерухомий диск і гальмує його разом з валом.

Як тільки припиниться натискання на педаль, відтяжна пружина через тягу повертає в початкове положення вилку з відводкою і педаль. Разом з відводкою рухомий диск гальма відходить від нерухомого диска, звільняючи його від гальмівних сил тертя. Оскільки дія відводки на важелі припиниться, пружини пересунуть натискний диск вліво і затиснуть ведений диск. Муфта зчеплення знову буде включена, і обертальний момент з двигуна передаватиметься на силову передачу.

Однодискова муфта зчеплення тракторів МТЗ-80, МТЗ-82

Муфта зчеплення тракторів МТЗ-80, МТЗ-82

Ведуча частина зчеплення тракторів МТЗ-80 і МТЗ-82 складається з маховика 2 (рис. а), натискного 6 і опорного 9 дисків. Останній виконує роль кожуха зчеплення та пригвинчений до маховика болтами 7 разом з дистанційними втулками 8. Щоб не порушити первісне балансування зчеплення в зборі з маховиком, опорний диск зафіксований установочним штифтом. Натискний і опорний диски сполучені трьома литими виступами В.

Опорний диск через приварену до нього шліцьову маточину 3 з'єднаний з трубчастим валом 14, задній кінець якого спирається на два кулькових підшипника. Заодно з валом виконані дві шестерні 31, зачеплені з шестернями 30 приводу ВВП. Менша шестерня, крім того, зачеплена з шестірнею 15 приводу насоса гідросистеми, який закріплений на площині П корпусу.

Ведений диск 5 з гасителем крутильних коливань установлений на шліцах вала 20 і затиснутий між маховиком і натискним диском зусиллям дванадцяти пружин 38, поміщених в стаканах 36. Вал 20 обертається в підшипниках, які встановлені на його задньому кінці і посередині. Передній кінець вала опори не має. У середній частині вала шпонкою і стопорним кільцем закріплений нерухомий диск 26 гальмівця з приклеєною до нього фрикційної накладкою. Рухомий диск гальмівця встановлений на шліцьовому хвостовику кронштейна 17, закріпленого в перегородці корпусу.

У приводі зчеплення передбачені три віджимних важеля 4, які за допомогою пальців 10 шарнірно прикріплені до виступів В натискного диска. Фігурні гнуті пружини, надіті на важелі 4, притискають регулювальні гвинти 11 до підп'ятників, які приклепані до опорного диску. Ці підп'ятники служать опорами, щодо яких повертаються важелі при виключенні зчеплення.

На трубчастому кронштейні 16, пригвинчений до перегородці корпусу, встановлена відводка 13 з кульковим віджимним підшипником 12. Два пальця відводки входять в прорізи вилки 32, закріпленої на поперечному валику 34. На лівому зовнішньому кінці цього валика встановлений важіль 33, з'єднаний тягою 43 (рис. б) з нижнім кінцем важеля педалі 38. Напрями переміщення деталей при виключенні зчеплення на малюнку показані стрілками. В результаті передача обертання на вал 20 трансмісії припиняється. У той же час трубчастий вал 14 продовжує обертатися і приводити в дію ВВП і насос гідросистеми.

При виключенні зчеплення рух від важеля 33 через тягу 44 і пружину 45 передається важелю 46, закріпленому на валу 18. Вилка 19, встановлена на цьому ж валу, переміщує рухомий диск 27 гальмівця по шліцах, притискає його до диска 26 і загальмовує вал і пов'язані з ним деталі.

У приводі зчеплення є механічний підсилювач. Його основна робоча частина - пружина 40, впираючись через опорну шайбу в болт 41, утримує педаль в верхньому положенні. На початку виключення, коли опір стисненню пружин ще порівняно невеликий, пружина 40 стискається, що трохи збільшує зусилля на педалі. Але після того як важіль 39 пройде положення, при якому він розташований на одній прямій з пружиною 40, остання почне розтискатись і буде допомагати долати зростаючий опір робочих пружин.

Дводискова муфта зчеплення тракторів Т-150, Т-150К

Муфта зчеплення тракторів Т-150, Т-150К

Диски зчеплення тракторів Т-150 і Т-150К поміщені в розточці маховика 18 , яка закрита пригвинченим до нього кожухом 24. Ведучі диски - проміжний 21 і натискний 22 - вставлені своїми прямокутними шипами в чотири паза маховика, тому вони обертаються разом з ним і в той же час можуть переміщатися в поздовжньому напрямку.

Сталеві з фрикційними накладками ведені диски 20 мають гасителі крутильних коливань. Їх маточини встановлені на шліцах вала 36, передній кінець якого спирається на кульковий підшипник 19, розташований в розточці маховика, а задній своєї зубчастої муфтою надітий на шліци первинного валу коробки передач. Вал 36 - трубчастий, на ньому розташований шків 6 гальмівця, а всередині пропущений вал приводу ВВП. Останній з'єднаний зі шліцьовою втулкою, прикріпленою до торця колінчастого вала.

Диски стискаються пружинами 23, які надіті на литі виступи натискного диска і впираються в спеціальні шайби, вставлені в отвори кожуха.

Чотири віджимних важеля 15 шарнірно з'єднані з вилками 13 і з литими вушками натискного диска. На різьбові стрижні вилок, пропущені в отвори кожуха, нагвинчені регулювальні гайки 10. Фігурні пружини 12 фіксують важелі і через гнуті скоби притискають до них упорне кільце 14.

Переміщення проміжного диска під дією чотирьох пружин 17, закладених в глухі свердління маховика, обмежена чотирма пружинами 16, встановленими між натискним і проміжним дисками.

Привід зчеплення з пневматичним підсилювачем. Його камера 1, закріплена на лівій стороні корпусу зчеплення, трубкою 37 і шлангом 29 з'єднана з корпусом 30 слідкуючого пристрою, до якого по шлангу 32 підводиться стиснене повітря з балона пневматичної системи трактора.

На кінцях валика 26, які виступають з корпусу зчеплення, закріплені два важелі. Правий важіль 27 з допомогою корпуса 30 слідкуючого пристрою і тяги 33 з'єднаний з педаллю 35, а лівий 8 - зі штоком 5, який упирається в діафрагму 2, затиснуту між половинками корпусу пневматичної камери.

У ретельно оброблених розточеннях корпусу слідкуючого пристрою встановлений клапан 31 і плунжер 28, ущільнений гумовими манжетами. Коли зчеплення вимкнено, плунжер пружиною 41 переміщений вперед (на малюнку - вправо) до упору його бурту в регулювальну гайку 44. При цьому між закритими клапаном 31 і плунжером утворюється зазор 1,7 ... 1,9 мм. В результаті порожнина А пневматичної камери (через канали Г і Е плунжера і отвір Ж) стає сполучена з атмосферою. Оскільки порожнину Б пневматичної камери постійно сполучена з атмосферою, то пружина 4 прогинає діафрагму і одночасно зміщує відводку 9 в крайнє заднє положення.

Коли для виключення зчеплення натискають на педаль 35, тяга 33, працюючи на стиск, переміщує корпус 30 по плунжеру, що відчуває опір з боку важеля 27. Клапан 31, переміщуваний разом з корпусом, впирається в торець плунжера, перекриває канал Г і таким чином ізолює порожнину А пневматичної камери від атмосфери. При подальшому русі корпусу 30 відкривається отвір, що з'єднує його порожнини В і Д, стиснене повітря з балона по шлангах 32 і 29 спрямовується в порожнину А пневматичної камери і, прогинаючи діафрагму, вимикає зчеплення.

Вимкнення зчеплення триває лише до тих пір, поки корпус слідкуючого пристрою рухається разом з плунжером 28, який переміщається, важелем 27 що повертається, тобто, поки натискають на педаль. Якщо її зупинити, то зупиниться і корпус 30. Плунжер 28, змістившись ще трохи вперед, дозволить клапану 31 закрити з’єднувальний отвір, в результаті чого припиниться надходження стисненого повітря в порожнину А пневматичної камери. Так здійснюється слідкуюча дія підсилювача.

Коли педаль відпущена і пружина 34 відтягує її назад, клапан 31, переміщуваний разом з корпусом 30, відкриває канал Г плунжера, і стиснене повітря з порожнини А йде в атмосферу через отвір Ж пружини 23, а також пружиною 4 пневматичної камери відводка переміщається назад - зчеплення включається.

Диски зчеплення МТЗ-80/82 (відео)

Як працює зчеплення (відео)

Будова муфти зчеплення автомобіля (відео)

Регулювання муфти зчеплення (відео)

Тестування з теми