Донат
Повернись живим фонд Притули

Призначення та загальна будова коробок передач

Коробка передач — основний багатоступінчастий редуктор трансмісії трактора, який забезпечує зміни швидкості і напрямку руху, тягового зусилля трактора при постійній частоті обертання колінчастого вала двигуна, а також тривале відключення двигуна від трансмісії.

Коробки передач тракторів класифікують за такими ознаками:

Найпростішу коробку передач можна представити у вигляді двох паралельних валів з шестернями. Ведучий вал 9, який називають первинним, отримує обертання від двигуна через зчеплення. Ведений, або вторинний, вал 8 через механізми заднього моста з'єднаний з ведучими колесами (зірочками). На одному з валів шестерні закріплені нерухомо, а на іншому - можуть переміщатися по шліцах. Рухомі шестерні називаються каретками.

Схема роботи найпростішої КПП

Основні частини коробок передач:

Механізм перемикання КПП

У механізмі перемикання є важіль 3 і повзуни 7 круглого або прямокутного перерізу з вилками 8, які охоплюють кільцеві проточки кареток 9. Важіль може гойдатися на кульовій опорі 2 в поздовжньому і поперечному напрямках.

Коли каретки займають нейтральне положення, прорізи повзунів розташовуються на одній прямій. Щоб включити потрібну передачу, нижній кінець важеля 3 заводять в проріз відповідного повзуна і переміщують в поздовжньому напрямку разом з вилкою і кареткою.

Конічні або кулькові фіксатори 6, вдавлені в поглиблення повзунів пружинами 5, утримують каретки від довільного переміщення.

Щоб уникнути заклинювання коробки передач, її механізм перемикання повинен працювати так, щоб одночасно можна було включити тільки одну передачу. Для цього є куліса 1, виконана у вигляді пластини з прорізами, в яких переміщується важіль 3.

При захопленні відразу двох повзунів важіль виявляється проти перемички між прорізами, і переміщення його стає неможливим. Замість куліси можуть бути розділові планки, нерухомо закріплені між повзунами.

У деяких коробках для передачі руху від повзунів до кареток, крім вилок, доводиться використовувати ще ряд проміжних деталей.

Іноді розташування коробки передач щодо робочого місця водія не дозволяє змонтувати важіль перемикання в її кришці. У цих випадках застосовують механізм дистанційного перемикання передач.

Механічна коробка передач - як вона працює (відео)

Робота механічної коробки передач зсередини (відео)

Тестування з теми