Донат
Повернись живим фонд Притули

Вали відбору потужності

Вал відбору потужності (ВВП) призначений для приведення в дію активних робочих органів начіпних, навісних і стаціонарних сільськогосподарських машин. На тракторі ці вали можуть мати заднє, переднє і бокове розміщення. За способом приведення ВВП поділяються на:

>

Якщо ВВП приводиться в дію від первинного вала коробки передач (наприклад, трактор Т-25 А) і при виключенні головної муфти зчеплення вал відключається, такий привод називається залежним. При цьому швидкість, з якою буде обертатися ВВП, залежить від частоти обертання двигуна і не залежить від швидкості руху трактора.

Якщо ВВП приводиться в дію від двигуна через допоміжні механізми силової передачі (Т-150, Т-150К, ХТЗ-170, МТЗ-80/82, Т-40М тощо) і при виключенні головної муфти зчеплення ВВП не відключається, такий привод називається незалежним.

При напівзалежному приводі ВВП обертається при переключенні передач, але не можна включити і виключити його на ходу трактора (ЮМЗ-6АКЛ).

Синхронним приводом ВВП вважається такий, при якому обертання до нього передається від вторинного вала коробки передач, а тому на кожний метр агрегату вал робить певну кількість обертів незалежно від частоти обертання вала двигуна. Сільськогосподарські машини, робота яких повинна бути узгоджена зі швидкістю переміщення трактора, приводяться в дію від валів з синхронним приводом. Частота обертання ВВП із синхронним приводом становить 3,5 об/м шляху.

Вал відбору потужності тракторів МТЗ-80/82

Трактори МТЗ-80 і МТЗ-82 обладнані комбінованою системою заднього вала відбору потужності планетарного типу, яка забезпечує роботу вала як з незалежним, так і з синхронним приводом. Незалежний привод ВВП має двоступінчастий редуктор з частотою обертання 545 і 1000 об/хв.

Вал відбору потужності тракторів МТЗ-80/82

Приводний вал 6 із зубчастим вінцем завжди обертається, коли працює двигун, оскільки він постійно з’єднаний з колінчастим валом двигуна. Шестерня 9 постійно зчеплена з шестернею 7 вторинного вала 8 коробки передач і обертається тільки під час руху трактора. Зміна швидкості трактора зумовлює відповідну зміну швидкостей обертання шестерні 9.

За допомогою важеля 18 можна пересувати вздовж вала 11 зубчасто-кулачкову муфту 10, з’єднуючи коронну шестерню 12 з колінчастим валом або вторинним валом коробки передач, тобто включають незалежний або синхронний привод ВВП. Незалежний привод ВВП можна включати при зупиненому двигуні або мінімальній частоті обертання колінчастого вала двигуна, а синхронний тільки після зупинки трактора.

Вал відбору потужності включають і виключають за допомогою планетарного механізму, який складається з коронної 12 та сонцевої і 7 шестерень із зупинним гальмом 15, водила 13, виготовленого разом з ВВП, і трьох сателітів 14. ВВП включають і виключають за допомогою важеля керування у кабіні трактора. ВВП включений, якщо стрічка гальма 16 на сонцевій шестерні 17 затягнута, а стрічка гальма 15 відпущена. Важіль керування встановлено в крайньому верхньому положенні. Для виключення ВВП важіль керування переводять в крайнє нижнє положення, при цьому стрічка гальма 16 сонцевої шестерні 17 відпускається, а стрічка 15 зупинного гальма затягується.

Для приведення в дію механізмів машин, які навішані у передній частині, трактори ХТЗ-121, ХТЗ-160 мають передній, а трактор МТЗ-80 — боковий ВВП, встановлений зліва у середній частині трактора і приводиться в дію від шестерень коробки передач.

Ремонт ВВП трактора МТЗ-82 (відео)

Регулювання ВВП трактора BELARUS-820 (відео)

Вал відбору потужності тракторів Т-150, Т-150К

Двошвидкісний незалежний ВВП з гідравлічним керуванням, який включає редуктор і автономну гідросистему використовуються на тракторах типу Т-150 і Т-150К. Трактори типу Т-150 і Т-150К обладнані двошвидкісним приводом ВВП від коробки передач (Т-150) або від роздавальної коробки (Т-150К). Основна пара шестерень, встановлених у редукторі, забезпечує частоту обертання хвостовика 1000 об/хв, а додаткова пара — для отримання 540 об/хв — додається до трактора.

Вал відбору потужності тракторів Т-150, Т-150К

ВВП включають і виключають за допомогою самостійної гідросистеми, якою керують за допомогою важеля 12: коли його повертають вгору, масло нагнітається насосом 1 у надпоршневу порожнину А, диски 5 муфти стискуються — ВВП включений.

Коли важіль повертають вниз, штифти 13 стискують диски гальма 8 — ВВП виключений. ВВП трактора К-701 приводиться в обертання одноступінчастим редуктором від коробки передач через передній карданний вал, з’єднувальну фрикційну муфту і задній карданний вал. Фрикційна муфта працює від гідросистеми коробки передач, але включається і виключається своїм важелем. Циліндрична пара шестерень привода змонтована на шарикових підшипниках, встановлених у корпусі редуктора.

ВВП трактора Т-150К (відео)

Тестування з теми