Донат
Повернись живим фонд Притули

Схеми електрообладнання тракторів

Електрообладнання тракторів - це єдина система, в якій джерела і споживачі електричної енергії взаємозв’язані між собою. Найбільш повне уявлення про зв’язок складових частин дає схема електрообладнання тракторів. Для прикладу розглянемо схему електрообладнання трактора ЮМЗ-6КЛ.

Схема електрообладнання тракторів ЮМЗ-6КЛ

На цій схемі треба виділити джерела і споживачі струму. Вище у підручнику наведені будова і робота джерел струму: акумуляторної батареї і генератора з регулятором напруги.

До споживачів електричної енергії відносяться: стартери, електродвигуни, фари, сигнальні лампи, реле, прилади звукової сигналізації, інші прилади та пристрої, з’єднані між собою однопровідною схемою. Вони запускають двигун, освітлюють агрегат вночі, подають звукові та світлові сигнали при маневруванні, створюють мікроклімат на робочому місці, контролюють параметри роботи механізмів і систем двигуна, трактора та машинно-тракторного агрегату в цілому, запалюють робочу суміш в циліндрах пускового двигуна.

Для з’єднання всіх приладів електрообладнання трактора застосовують провід низької напруги марки ПГВА різного перетину в поліхлорвініловій ізоляції. Для зручності монтажу і захисту проводів від механічних ушкоджень їх з’єднують у пучки. Кінці проводів в пучках обладнані наконечниками під гвинтовий затискач чи штекерне з’єднання. Проводи підбирають різного кольору. При монтажу чи заміні необхідно з’єднувати проводи відповідно до монтажної схеми.

Для спрощення та здешевлення системи електрообладнання загальним провідником, який з’єднує джерело струму та всіх споживачів, є металевий корпус трактора — «маса». Електрична мережа, побудована в такий спосіб, називається однопровідною. Для підключення будь-якого споживача досить лише одного з’єднувального провідника за умови, що другий вивід споживача буде підключено до «маси». «Масовим» може бути як позитивний, так і негативний вивід джерела струму. Але для уніфікації електроприладів з «масою» з’єднують негативний вивід джерела струму (мінус на «масу»). Електричні лампи споживачів електроенергії захищені від короткого замикання блоками плавких запобіжників, які змонтовані на панелі приладів.